myinspirationss.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

Trendy

Jak segregować śmieci i dlaczego warto?

Jak segregować śmieci i dlaczego warto?

Jeszcze jakiś czas temu wszystkie odpady wyrzucano do jednego kosza na śmieci. Umiejętność odzyskiwania surowców wtórnych sprawiła, że ten okres minął. Aktualnie wszystkie odpady podlegają segregacji. Jak sortować śmieci we właściwy sposób i jakie są zalety tego działania?Zajrzyj do wpisu i sprawdź.

Korzyści z segregacji odpadów

Za najbardziej istotną korzyść związaną z segregacją śmieci można uznać przerobienie odpadów na inne produkty. W ten sposób wykorzystane już raz produkty zyskują kolejne życie w formie nowych artykułów. Do innych korzyści wynikających z sortowania śmieci należy:

  • minimalizacja ilości odpadów gromadzonych w środowisku,
  • zmniejszenie ilości śmieci pozostawionych kolejnym pokoleniom,
  • ograniczenie zużycia pierwotnych surowców,
  • zwiększenie czystości środowiska naturalnego,
  • podwyższenie komfortu życia ludzi i zwierząt,
  • zmniejszenie emisji trujących gazów,
  • zwiększenie ochrony gleby i wód gruntowych.

Do segregacji odpadów użyjesz na przykład worków na śmieci, które proponuje marka Stella na swojej stronie: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci. Możesz wybrać pojemniki na śmieci do segregacji z uszami lub z taśmą ścigającą – takie elementy zapewnią wygodne i higieniczne pozbywanie się odpadów.

Rodzaje odpadów a kolory worków na śmieci

Do segregacji odpadów wykorzystasz różne kolory worków, takie jak: żółty, niebieski, zielony, szary i brązowy.

W żółtym pojemniku umieścisz metale i tworzywa sztuczne, na przykład takie jak: plastikowe opakowania po kosmetykach, margarynach i jogurtach, butelki po napojach, wodzie i mleku, aluminiowe puszki po konserwach, blachy do pieczenia i zużyte garnki.

Niebieski worek to miejsce na papierowe odpady, takie jak choćby: torby i worki z papieru, pakowe papiery, notesy i zeszyty, gazety i tekturowe pudełka czy wytłaczanki po jajkach.

W zielonym worku na śmieci powinny znaleźć się szklane butelki po napojach, karafki po kosmetykach i słoiki.

Szary pojemnik jest przeznaczony na odpady zmieszane, między innymi: resztki żywności, tłusty, zabrudzony papier, zniszczoną odzież oraz zużyte artykuły higieniczne i kosmetyczne.

Do brązowego worka na śmieci wyrzucisz bioodpady, czyli obierki, resztki po owocach i warzywach, skoszoną trawę, kwiaty, liście, małe gałęzie i stare pieczywo.

Segregacja śmieci nie wymaga większego wysiłku. Wystarczy wrzucać konkretne odpady do worków o odpowiednim kolorze. Jeśli więc chcesz pozytywnie wpłynąć na stan środowiska i komfort życia na naszej planecie, segreguj śmieci!

 

Udostępnij